Upravit stránku

Individuální fyzioterapie

Individuální cvičení vede zkušený fyzioterapeut, který využívá různé techniky k tomu, aby harmonizoval svalové napětí, odstranil spasmy a naučil klienty správné pohybové vzorce. Cvičení pomáhá snížit napětí svalů, ulevuje od bolesti a tím zároveň zlepšuje rozsah pohybů v kloubech a páteři.

Skupinová terapie

Skupinové cvičení vede fyzioterapeut. Děti jsou do skupinového cvičení zařazovány podle indikace lékařem při přijetí. Skupinovým cvičením je cvičení pacientů s ortopedickými a neurologickými diagnózami a cvičení dívek s indikacemi gynekologickými.

Skupinová terapie v bazénu

Oblíbené a účinné cvičení probíhá v bazénu v malých skupinách. Využívá se zde skutečnosti, že voda ulehčuje řadu cviků a pomáhá mobilizovat všechny svaly a klouby těla. Cvičí se v teplém bazénu, který je pouze 125 cm hluboký a je určen i pro neplavce. Bazén je opatřen podvodními masážními tryskami a hydromasážní lavicí, která nabízí relaxaci svalstva po ukončeném cvičení. Cvičení vede terapeut.

Nordic Walking

Zapojení až 90% svalů celého těla, zvyšuje se energetická zátěž, rotace páteře a posun lopatky umožňuje automobilizaci páteře, zlepšuje se pohyblivost páteře, vzpřímení trupu, odlehčuje kloubům.

Metoda Ludmily Mojžíšové

Založeno na reflexním ovlivnění činnosti vnitřních orgánů úpravou svalové nerovnováhy především v oblasti pánevního dna a bederní a hrudní páteře. Využívá se u raných stadií dětské skoliózy, jako metoda první volby k léčbě funkční ženské sterility

Spirální stabilizace páteře - SM systém

SM systém, metoda p. Smíška, využívá aktivní pohyb paží s pomocí elastických lan, dochází k zapojení šikmých břišních svalů a protahuje páteř směrem vzhůru. Aktivací spirálových svalových řetězců se zužuje obvod pasu a natahuje se tělo směrem nahoru, snižuje se tlak vyvíjený na meziobratlovou ploténku.

Posturální terapie dle Čápové

Vychází z motorického vývoje dětí, z existence vrozených pohybových programů posturálních a lokomočních. Původně byla určena pro pacienty s traumatickou míšní poruchou, lze ji ale využít i pacientů s diagnózou ortopedickou i neurologickou ( skolióza, VAS, DMO, VDT, zmrzlé rameno,…)

Bobath koncept

Založen na porozumění senzomotorických funkcí, napětí na těle, pohybových vzorců, v terapii je využívána vlastní aktivita nemocného za použití různých technik a pomůcek. Je využíván v terapii i neurologických postižení hybnosti, vertebrogenních onemocnění, VDT, stavech po úrazech a operacích.

Metoda senzomotorické stimulace

Využívá se v terapii poruch pohybového aparátu, při ovlivnění hlavně stabilizačních svalů. Základem jsou balanční cviky prováděné v různých posturálních polohách, důraz je kladen na facilitaci pohybu z chodidla. Využívá se u VAS, nestability a hypermobility pohybového aparátu, pooperačních a poúrazových stavů, poruch čití.
 

Redcord

Aktivní cvičení v systému lan, která jsou nastavena dle aktuálních schopností pacienta, lze ovlivnit úroveň zátěže, směr pohybu i zatížení jednotlivých kloubů. Využívá se v terapii skolióz, VDT, hyperlordóz, pooperačních a poúrazových stavů, po operacích páteře a TEP.

Klappovo lezení

Jde o léčebnou metodu, která pro korekci vadného postavení trupu využívá lezení po všech čtyřech končetinách. Lezení odlehčí páteř a pomůže k optimálnímu vývoji svalstva zad. Využívá se u skolióz, VDT, funkčních poruch pohybového aparátu.

Reflexní lokomoce dle prof. Vojty

Metoda aktivace centrální nervové soustavy, stimulací určitých zón na těle pacienta dochází k aktivaci vrozených pohybových vzorů. Využívá se u neurologických onemocnění (DMO, CKP, periferní parézy HK, DK, svalová onemocnění), ortopedických onemocnění (DCC, skoliózy), respiračních onemocněních.

Woudie

Woudie je v České republice ručně vyrobené a ohýbané prkno. Je to balanční fitness pomůcka. Steppe Woudink je kombinací přirozeného, intuitivního a zábavného pohybu a zároveň se jedná o plnohodnotné posilování svalů středu těla, které jsou rozhodujícím faktorem pro správný pohyb těla jako celku. Díky správné funkci hlubokého stabilizačního systému pak můžeme dále zapojovat mnohem více svalových skupin a posílit tak komplexně celé tělo během jedné tréninkové jednotky. Intenzitu a zatížení si pak určuje každý cvičící sám. Díky funkčnosti a komplexnosti Woudie, můžeme na něm využít cvičební prvky od pilates, přes jógu až po silový trénink.

Canisterapie

Využívá pozitivního působení psa na lidské zdraví (v oblasti psychické, fyzické, sociální), rozvíjí hrubou i jemnou motoriku, rozvíjí orientaci v čase i prostoru, zlepšuje verbální i neverbální komunikaci.

Hiporehabilitace

Při léčení skolióz, i některých jiných ortopedických vad či poúrazových stavů, volíme jako doplňkovou léčbu hipporehabilitaci. Provádíme ji již řadu let ve spolupráci s JK Robousy a máme s ní velmi dobré zkušenosti.

Hipporehabilitace je metoda založená na neurofyziologickém principu. Kůň je zdrojem pohybových stimulů, kterým se jezdec přizpůsobuje. Jemné stimuly jsou přenášeny i na páteř, která se tím napřimuje. Současně dochází k reflexnímu uvolnění spasmů, což dohromady napomáhá ke zlepšení koordinace a k nácviku balance.

Hipporehabilitaci u nás zabezpečuje tým zkušených pracovníků. Řídící osobností medicínské složky týmu je vedoucí lékařka, která indikuje hipporehabilitaci a určuje krátkodobý rehabilitační plán pacientů. Úzce spolupracuje s odborně proškolenou fyzioterapeutkou, která vede hipporehabilitaci prakticky. Navozuje korektní sed pacienta na koni a podle potřeby ho koriguje. Důležitým členem týmu je hipolog, který se stará o výběr vhodných koní a jejich přípravu na jízdu.

Závěrem lze dodat, že spojení - kvalitní kůň + zkušený fyzioterapeut + dobře motivované dítě, jsou zárukou správně vedené hipporehabilitace, která rozšiřuje škálu používaných léčebných metodik v Dětských lázních.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti