Upravit stránku

Historie

Bělohradské slatinné lázně mají bohatou historii a tradici léčebného využití slatiny sahající do 19. století. Přečtěte si, jak šel čas od jejich založení až do současnosti.

Jsme vyhlášené dětské lázně s více jak 60letou tradicí. Specializujeme se na léčbu dětí a dorostu od 3 do 18 let. Jsme jediné zařízení v Čechách, které nabízí léčbu gynekologických onemocnění.  Lázně Bělohrad mají dnes již více než stoletou tradici. V roce 1872 koupil Bělohradské panství pražský průmyslník Dormitzer od hraběte Aichelburga a na levém břehu Javorky nechal postavit dřevěnou boudu se třemi koupelnami. Popravdě řečeno, koupele zde byly prováděny za účelem ryze očistným, ale přesto se zahájení koupelí stalo významnou událostí.

O skutečný vznik slatinných lázní se zasloužila pruská hraběnka Anna z Asseburgu, která roku 1855 provedla první úspěšné pokusy s léčivostí místní rašeliny. Odtud tedy pojmenování Anenské. V roce 1888 byly již lázně úředně uznány za léčivé a bylo jim povoleno užívat označení sirné slatinné lázně.

V roce 1891 byl na dnešních pozemcích vystavěn velký lázeňský dům ve švýcarském slohu. V obou jeho křídlech se podávaly koupele a toto původní uspořádání procedur zůstalo zachováno dodnes.

Začátek 20. století znamenal pro Anenské slatinné lázně další rozmach. V roce 1901 byl v Bažantnici navrtán sirnoželezitý pramen, který byl pojmenován Anna-Mariánský. Tato voda se svým složením řadí mezi železité kyselky.

V roce 1936 byl přistavěn nový komfortní hotel, dnešní hotel Grand, a MUDr. Janeček upravil bývalý hotel U lázní na Vodoléčebný a vyšetřovací ústav. Ve vile Esplanade vznikla roku 1963 léčebna nemocí pohybového ústrojí pro děti a dorost se samostatným oddělením rehabilitace a učebnami základní školy.

Až do roku 1992 byly lázně součástí lázní Poděbrady. V roce 1992 byla založena akciová společnost, která se vrátila k původnímu názvu Anenské slatinné lázně.

V roce 1995 byl uveden do provozu nově postavený lázeňský hotel Anna Marie. V roce 1998 byla provedena zrcadlová dostavba hotelu Grand.

V následujících letech se podařilo zrekonstruovat v původním stylu vilu Karluška, kompletně zmodernizovat lázeňský hotel Janeček a zrekonstruovat vilu Stefanie. V roce 2003 jsme přistavěli nový rehabilitační bazén a na konci roku 2005 se zmodernizoval celý balneoprovoz. V roce 2008 došlo k propojení jednotlivých hotelů zastřešenými spojovacími lávkami.

V roce 2009 jsme dokončili náš největší projekt, Spa resort Tree of Life, který slouží českým i zahraničním hostům. A v roce 2014 bylo v rámci hotelu Grand otevřeno registrované zařízení sociálních služeb, Domov Vitalita. Oba tyto projekty hodnotí naši klienti jako jedny z nejlepších v České republice.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti